У Центральному державному науково-технічному архіві України у фонді Р-249 зберігаються документи, з яких сформовано фонд особового походження Віталія Євгеновича Гайдачука – фахівця у галузі авіаційної техніки, доктора технічних наук, професора, викладача кафедри конструкцій і проєктування ракетної техніки факультету ракетно-космічної техніки Національного аерокосмічного університету імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», лауреата Державної премії України, Заслуженого діяча в галузі науки і техніки України.
Будівельна галузь є однією з найважливіших сфер економіки як в Україні, так і в світі. Будівельники відіграють важливу роль у створенні житла, стратегічної інфраструктури та соціальнозначущих об'єктів, які необхідні для забезпечення ефективного функціонування економіки та комфортного життя людей.
5 лютого відзначається 90-річний ювілей надзвичайно талановитого вченого, новатора та практика в області нафтогазової геології. Олександр Миколайович Істомін – доктор геолого-мінералогічних наук (док. 14), академік, член Президії Української нафтогазової академії, Заслужений працівник промисловості України (1993 р.) (док. 21), керівник відділення нетрадиційних методів підготовки нафтогазоресурсної бази Української нафтогазової академії та один з засновників цього відділення, начальник відділу газових ресурсів Українського науково-дослідного інституту природних газів (УкрНДІгаз); має почесні звання «Почесний розвідник надр» (1998р.) (док. 26), «Почесний робітник «Укргазвидобування» (1999 р.), нагороджений медаллю В. І. Лучицького за заслуги у розвідці надр України (2003 р.) (док. 30), дипломом «Лідер паливно-енергетичного комплексу 2003 р.» в номінації «Вчений» тощо.
У нинішньому році виповнюється 105 років від дня народження видатного вченого у галузі прокатного виробництва, доктора технічних наук, професора, лауреата Державної премії СРСР, заслуженого діяча науки УРСР, колишнього директора Українського НДІ металів – Ігоря Стефановича Тришевського (1918-1999).
Технологічний прогрес подарував нам можливість безперешкодно, не обмежуючись у часі та місці спілкуватися між собою, передавати та пізнавати нову інформацію. Та так просто було не завжди. Історія зв’язку пройшла цікавий та важкий шлях від перших ліній для передачі даних, громіздких телеграфів до виникнення автоматичних телефонних станцій (АТС) та розвитку, усім нам звичного, мобільного зв’язку.
У Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігається фонд Р-100 Державного науково-дослідного і проєктного інституту містобудування «НДПІмістобудування» Міністерства України у справах будівництва і архітектури, м. Київ (нині – ДП «НДПІ містобудування»).
Цьогоріч виповнюється 95 років із моменту створення єдиного в Україні та Східній Європі спеціалізованого інституту по розробці й застосуванню нових, сучасних видів вогнетривів – АТ «Український науково-дослідний інститут вогнетривів ім. А. С. Бережного».
В Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігаються звіти про роботи Українського науково-дослідного та проєктного інституту цивільного сільського будівництва «УкрНДІПроцивільсільбуд» (нині УкрНДПІцивільбуд). Хронологічно документи охоплюють період 1970-х років.
Столичне таксі має багату, яскраву історію: від каретних екіпажів до розкішних комфортабельних люксових машин екстракласу. У другій половині 70-х років ХVІІІ століття на київських вулицях з'явилися перші регулярні екіпажні маршрути, які з'єднували район Подолу з Бессарабкою та вулицю Велику Василівську з Центральним залізничним вокзалом.
Що люди загалом знають про цукор? Це натуральна, цінна сировина, яка виготовляється переважно з цукрових буряків чи цукрової тростини та міститься майже в кожному сучасному продукті. Та чи знали Ви, що цукрові буряки вважаються однією з найважливіших технічних культур у світі, а в останні десятиріччя розглядаються, як одна з основних біоенергетичних культур? Або ж замислювалися, колись, над технологією виготовлення цукру та які труднощі виникають у ході робочого процесу?
8 лютого 2022 р. виповнилося 135 років з дня народження Віктора Петровича Тихомирова – талановитого будівельника, інженера шляхів сполучення. У Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігається фонд особового походження Віктора Тихомирова Р-203, що налічує 27 одиниць зберігання за 1905-1992 рр.
М’ясопереробна промисловість – це галузь харчової промисловості, підприємства якої здійснюють заготівлю і забій худоби та виготовляють м’ясо, ковбасні вироби, м’ясні консерви, напівфабрикати (котлети, пельмені та інші кулінарні вироби) тощо. За кількістю виробленої продукції ця галузь посідає перше місце в харчовій промисловості. Поряд із виробництвом харчових продуктів м’ясопереробна промисловість випускає сухі тваринні корми, медичні препарати (інсулін, гепарин, ліпокаїн), а також амінокислоти та перо-пухові вироби.
У 2022 році відзначається 95-та річниця від дня народження доктора технічних наук, лауреата премії Ради Міністрів СРСР, лауреата Державної премії України, почесного авіабудівника СРСР та першого керівника Інституту фізичного моделювання режимів польоту літаків Олега Романовича Черановського (1927 р. н.). У Центральному державному науково-технічному архіві України (ЦДНТА України) зберігається особовий фонд Олега Черановського (Ф. Р-247). Колекція документів, що охоплює період з 1945 до 2011 рр., допоможе привідкрити завісу життя авіабудівника.
У нинішньому році виповнюється 85 років від дня народження видатного ученого у галузі авіабудування, члена-кореспондента Академії технологічних наук України, заслуженого працівника Вищої школи УРСР, лауреата премії Ради Міністрів СРСР, доктора технічних наук, професора Миколи Васильовича Бєлана (1937–2006).
2022 рік знаменний непересічною датою, оскільки виповнюється 105 років з дня народження талановитого Олексія Івановича Заварова (1917-2003) – народного архітектора України, лауреата Державної премії Української РСР (УРСР), Заслуженого будівельника УРСР.
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. Однією з найдавніших міжурядових організацій, що контролює, відповідає за розроблення Міжнародних стандартів у сфері праці і здійснює нагляд за їх дотриманням є Міжнародна організація праці (МОП), створена у 1919 р.
У березні 2022 р. виповнилося 160 років з дня народження видатного українського архітектора, педагога, професора, дійсного члена Академії архітектури СРСР, Заслуженого діяча мистецтв УРСР, а крім того – художника, педагога, мецената Олексія Миколайовича Бекетова (1862–1941).
Центральний державний науково-технічний архів України (ЦДНТА України) зберігає документацію провідних науково-дослідних, проеєктних, конструкторських і технологічних організацій. Архів є потужною джерельною базою для досліджень з розвитку науки і техніки в Україні та за її межами.
ЦДНТА України зберігає звіти про науково-дослідні роботи з проблем жиропереробки, розроблені Харківською філією Всесоюзного науково-дослідного інституту жирів (ХФ «ВНДІЖ») Міністерства харчової промисловості СРСР, м. Харків. Зараз інститут має назву «Український науково-дослідний інститут олій та жирів Національної академії аграрних наук України». Даний галузевий інститут — єдиний в Україні, що займається проблемами олійно-жирової галузі. Звіти про науково-дослідні роботи містять інформацію досліджень, які проводилися з метою поліпшення якості туалетного мила і розробки нових зразків мила. Дані документи зберігаються у фонді Р-79, комплекс 3-23.
У 2017 р. архіви відзначали знаменну дату – 100 років з дня створення системи архівних установ України.